Spirulina stanowi suplement zyskujący coraz większą popularność wśród osób zainteresowanych zdrowiem i urodą. To mikroalga z rodzaju sinic koloru niebiesko-zielonego. W związku ze swoimi licznymi właściwościami zdrowotnymi, które zawdzięcza bogatemu składowi, zaliczono ją do superfoods – grupy żywności o wyjątkowych korzyściach dla człowieka.

Skład spiruliny

Spirulina znana jest głównie z dużej zawartości białka, które nie tylko stanowi aż do 70% jej suchej masy, ale także zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich proporcjach. Właśnie dlatego uważa się, że może być rozwiązaniem na niedożywienie w wielu krajach. Dodatkowo uwagę zwraca się na dużą strawność tych białek, ponieważ ściany komórkowe tej algi nie zawierają celulozy.

Ponadto w składzie spiruliny znaleźć można:

  • tłuszcze, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – głównie rzadko spotykany kwas gamma-linolenowy;
  • węglowodany – polisacharydy przyswajalne przez człowieka;
  • witaminy – z grupy B, ale także C i E;
  • składniki mineralne – żelazo, wapń, cynk, potas, magnez, sód, selen, molibden;
  • beta-karoten i chlorofil;
  • fikocyjaniny.

Czym jest fikocyjanina?

Fikocyjanina to niebieski barwnik, któremu spirulina zawdzięcza swój charakterystyczny kolor. Posiada liczne korzystne właściwości, między innymi dlatego, że jest związana z bilirubiną – ludzkim barwnikiem. Wówczas związek ten wymiata wolne rodniki z organizmu człowieka, wspomaga pracę wątroby oraz chroni i usprawnia funkcjonowanie wszystkich komórek.

Ponadto fikocyjanina hamuje lipazę trzustkową, obniża stężenie trójglicerydów we krwi oraz obniża glikemię poposiłkową. Lecz to właśnie właściwości przeciwutleniające tego barwnika powodują, że jest on znany i ceniony. Wolne rodniki bowiem przyspieszają starzenie się organizmu, a także powodują rozwój wielu chorób – głównie cywilizacyjnych (cukrzyca, miażdżyca, depresja, otyłość, nowotwory, nadciśnienie tętnicze).

Pozostałe funkcje fikocyjaniny:

  • ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV;
  • opóźnienie procesów starzenia się;
  • ochrona układu nerwowego.

Fikocyjanina w spirulinie

Zawartość fikocyjaniny w spirulinie wynosi do 7% suchej masy produktu. To znacznie więcej niż w przypadku chlorofilu, którego jest jedynie około 1%. Fikocyjanina zawarta w spirulinie znacznie zwiększa wchłanialność również obecnych w niej związków żelaza. Dzieje się tak, ponieważ żelazo wchodzi w skład kompleksu z fikocyjaniną, dzięki czemu pierwiastek ten staje się bardziej przyswajalny niż w przypadku żelaza obecnego w mięsach. Ponadto pełni swoje podstawowe funkcje wymienione powyżej. Można zatem zauważyć, że już samo spożywanie spiruliny dla zawartości w niej fikocyjaniny niezmiernie korzystnie wpływa na zdrowie. W połączeniu z innymi składnikami aktywnymi algi produkt może wspierać nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne, działając na wszystkie układy i narządy organizmu.

Dostępność spiruliny

Spirulina dostępna jest pod postacią głównie tabletek i proszku. Wybór rodzaju suplementu zależy od zapotrzebowania i indywidualnych preferencji. Proszek można dodawać do koktajlów i innych potraw czy napojów, jednak ze względu na swój charakterystyczny smak i zapach wiele osób decyduje się na zakup tabletek. Jednakże proszek można wykorzystać także do tworzenia kosmetyków, np. dodając odrobinę do domowych maseczek na włosy.

Cena spiruliny nie jest niska, jednak ze względu na właściwości i skuteczność produktu warto w nią zainwestować. Wyższa cena wiąże się także z wysoką jakością produktu. Zaletą takich suplementów jest ich wydajność.

Bibliografia

  1. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, Morski Instytut Rybacki, 1/2016.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Fenert B., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  4. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.