Gdy już podejmiemy decyzję o kupnie najlepszego naturalnego i pełnego składników odżywczych suplementu, stajemy przed dylematem: Spirulina czy Chlorella? Obie to niezwykły produkt, pełen łatwo przyswajalnych składników odżywczych i mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ale Spirulina i Chlorella to dwie różne algi, działające na nasz organizm w inny sposób. A więc którą wybrać? Postaramy się przybliżyć obie algi i wskazać różnice, jakie je dzielą.

Fizyczne różnice pomiędzy Spiruliną a Chlorellą

Mimo że obie należą do grupy mikroalg, to swoją budową różnią się znacząco. Spirulina posiada kształt spirali (stąd jej nazwa) i ma wielokomórkową budowę bez prawdziwego jądra. Natomiast Chlorella ma kształt kulisty i jest jednokomórkowym organizmem z jądrem. Pod względem wielkości Spirulina może być nawet 100 razy większa. Kolor Chlorelli jest stały i zielony, natomiast Spirulina może przybrać ciemnozielony kolor z odcieniem niebieskiego.

Spirulina czy Chlorella - różnice

Uprawa

Hodowla Spiruliny jest mniej skomplikowana i wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych. Wykazuje tendencje do wzrostu w czystej, świeżej i zasadowej wodzie. Lubi duże nasłonecznienie, dlatego Tajwan jest jednym z najlepszych miejsc do jej hodowli. Z drugiej strony Chlorella również potrzebuje podobnych warunków do rozwoju, jednak poprzez swoją budowę proces jej przetwarzania jest utrudniony.

Na rynku można kupić Chlorellę wielu producentów, ale tylko nieliczni z nich posiadają technologię do przerywania jej ściany komórkowej (rozerwana ściana komórkowa Chlorelli). Bez tego nasz organizm nie jest w stanie strawić celulozowej ściany i wchłonąć składników odżywczych z jej wnętrza. Warto mieć to na uwadze podczas doboru suplementu. Spirulina natomiast posiada w 100% strawną ścianę i jest łatwa do przyswojenia przez nasz układ trawienny.

Różnice w wartościach odżywczych

Zarówno Spirulina czy Chlorella, posiadają bardzo bogaty skład, więc stanowią idealne źródło witamin, minerałów, mikro i makroelementów. Jednakże są pomiędzy nimi różnice. Spirulina jest lepszym źródłem białka, żelaza, a także wszystkich niezbędnych aminokwasów. W jej składzie znajduje się również beta-karoten, fikocyjanina, antyoksydanty i kwas gamma linolenowy. W Chlorelli natomiast znacznie więcej jest chlorofilu (stąd jej nazwa) oraz kwasów nukleinowych.

Działanie

Zasadniczą różnicą jest sposób działania obu tych alg.

Chlorella wykazuje silne działanie oczyszczające organizm dzięki dużej zawartości chlorofilu. Przyjmowanie jej jest wskazane przy problemach z wątrobą (szczególnie u osób spożywających alkohol), przy problemach immunologicznych (Współczynnik Wzrostu Chlorelli – CGF wzmacnia układ odpornościowy) oraz przy problemach układu trawiennego.

Spirulina natomiast jest dobrym wyborem, gdy nasz organizm potrzebuje wzmocnienia i odżywienia. Ze względu na dużą zawartość kwasu gamma linolenowego (GLA) świetnie regeneruje i odżywia mózg, obniża poziom złego cholesterolu, a także wpływa na poziom cukru we krwi. Uzupełnia również duże braki w składnikach odżywczych (m.in. białko, witaminy i minerały).

Spirulina czy Chlorella?

Jak widać obie algi posiadają wiele podobnych cech, ale wykazują również charakterystyczne działanie na organizm. Dobór odpowiedniego suplementu zależy od naszych potrzeb i celu jaki chcemy osiągnąć. Zdecydowanie, zarówno Spirulina jak i Chlorella, ze względu na swoje właściwości i skład chemiczny, warte są uwagi i zaleca się ich przyjmowanie w tandemie dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Jednak jeśli chcemy wybrać jeden produkt należy zastanowić się czy potrzebujemy oczyszczania czy wzmacniania organizmu.