Spirulina dla dzieci – czy warto ją podawać?

Spirulina dla dzieci – czy warto ją podawać?

Spirulina jest dość wszechstronnym suplementem diety i z pewnymi zastrzeżeniami może być podawana również dzieciom. Oczywiście należy wcześniej upewnić się, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Suplementację nie powinno się rozpoczynać bez konsultacji z pediatrą. Każdy suplement, podobnie jak lek, podawany bez uzasadnienia, może spowodować nieodwracalne szkody w organizmie.

Suplementacja u dzieci

W przypadku dzieci potrzeba suplementacji diety wynika zwykle ze specyficznego metabolizmu i charakterystycznej diety, którą niełatwo jest zbilansować. Często w wieku dziecięcym dochodzi do niegroźnych, przejściowych niedoborów minerałów lub witamin, ale jeśli deficyt utrzymuje się dłużej, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji podejmuje zawsze lekarz w porozumieniu z rodzicem. Na tym etapie można przedstawić lekarzowi swoje zdanie i zasugerować suplementację algami. Jeśli Spirulina dla dzieci nie będzie przeciwwskazaniem, to  należy ją kupić i podawać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czym różni się Spirulina dla dzieci i dla dorosłych?

Spirulina to suplement bardzo uniwersalny. Jedyną różnicą między suplementacją u dorosłych a dziećmi jest dawka. W przeciwieństwie do wielu syntetycznych suplementów, Spirulina nie jest wzbogacana sztucznymi barwnikami i aromatami, które obniżają skuteczność każdego suplementu. Jest to preparat w całości naturalny, mający swój charakterystyczny smak i zapach. Z pewnością na rynku dostępne są smaczniejsze suplementy diety, ale celem suplementacji nie jest rozkosz smakowa, ale uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych i zapobieganie chorobom. Oczywiście są sposoby, jak choćby koktajl ze Spiruliną, które zniwelują jej smak.

Gdzie kupić Spirulinę?

Organizm dziecka jest szczególnie podatny na działanie szkodliwych substancji. To wymusza zakup zawsze najwyższej jakości suplementów – jakiekolwiek zanieczyszczenia w składzie preparatu albo utrata właściwości ze względu na niewłaściwy sposób przechowywania, mogą mieć poważne następstwa i zaszkodzić, zamiast pomóc dziecku. Ważne jest, aby wybierać wyłącznie preparaty najlepszych producentów, zawierające algi czynne biologicznie. Najlepiej z perforowaną ścianą komórkową i przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno pod żadnym pozorem ufać suplementom z supermarketów ani tym, których ceny są kilkakrotnie niższe niż w aptece lub specjalistycznym sklepie internetowym. Warto poprosić o opinię lekarza lub dietetyka, którzy mają większe doświadczenie w kwestii suplementacji i są w stanie doradzić, który z dostępnych na rynku produktów będzie optymalny.

Przedawkowanie Spiruliny – czy jest to możliwe?

W przypadku dorosłych podanie zbyt dużej ilości Spiruliny raczej nie będzie miało negatywnych skutków. Natomiast Spirulina u dzieci może doprowadzić do biegunki, a jeśli zbyt duża dawka będzie podawana dłużej (dotyczy to również podawania suplementu wtedy, kiedy suplementacja nie jest konieczna), może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby albo nadmiernego wyjałowienia przewodu pokarmowego. Zastrzeżenie to dotyczy oczywiście nie tylko Spiruliny, ale praktycznie wszystkich suplementów podawanych dzieciom. Niemniej jednak ze względu na bezpieczeństwo suplementacji warto o tym przypomnieć. Tym bardziej że ostatnio wielu rodziców decyduje się na podawanie suplementów dzieciom, u których nie pojawiały się żadne objawy niedożywienia, czyli braku którejkolwiek z pozycji zrównoważonej diety. Takie działanie jest bardzo szkodliwe niezależnie od tego, jaki suplement jest podawany dziecku.

Podsumowanie

Krótko: Spirulina dla dzieci – tak, ale nie bez zastrzeżeń. Suplementację rozpoczyna lekarz, on decyduje też o rodzaju suplementu. Rodzice mogą coś zasugerować, ale nie powinni podejmować w tym przypadku decyzji. Dzieciom można podawać tylko najlepsze z dostępnych suplementów, a jeśli chodzi o algę Spirulina, to jedyna różnica między suplementacją u osoby dorosłej i dziecka tkwi w dawce preparatu.

Spirulinę 100% naturalną i bez żadnych wypełniaczy można kupić w Sklepie Spirulina.pl

4 komentarze

 1. Monika 11 października 2018 w 10:58 - Odpowiedz

  Mnie chodziloby o wzmacnianie odporności u dziecka. Sama jako dziecko bardzo dużo chorowałam i chciałabym tego oszczędzić mojemu synkowi. Biorę spiruline już jakiś czas i jest super, nie choruje już tak jak zawsze ew. delikatnie katar itp. Czy przy zbilansowanej diecie można dziecku podawać ta spiruline i od jakiego wieku żeby się wzmacnialo?

 2. Magda 5 marca 2018 w 15:49 - Odpowiedz

  JA sama używam 😀 I lubię dodawać ją od czasu do czasu do swoich koktajli. 🙂

 3. Justyna 5 marca 2018 w 12:28 - Odpowiedz

  Ciekawy wpis, ale czy suplementacja u dzieci jest naprawdę potrzebna? Nie popieram i nie jestem anty, ale za czasów mojego dzieciństwa nie było suplementacji, w sumie nie było na pułkach nic 🙂 dzieci piły co najwyżej tran i były zdrowe jak rybki. Wiaodmo czasy się zmieniają, ale czy na lepsze?

 4. Aneta 5 marca 2018 w 12:08 - Odpowiedz

  Dobrze, że poruszyliście temat spirulina dla dzieci.

Zostaw komentarz