Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn?

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn?

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn? Zdecydowanie tak! Spirulina to z pewnością pożywienie, które powinno być znane każdemu. Niestety świadomość korzyści, jakie płyną ze spożywania tej algi, jest niska. Wiele osób nie ma pojęcia czym jest Spirulina i jak może pomóc. Jest to doskonały pokarm dla każdego, niezależnie od wieku i płci, ale kilka jej właściwości szczególnie docenią mężczyźni.

Co zawiera Spirulina?

Wiele dobrego można przeczytać i usłyszeć na temat wpływu owoców i warzyw, szczególnie tych zielonych, na nasze zdrowie. Ale nie wszystkie pożywne i zielone pokarmy są liściaste. Spirulina jest algą, która rośnie w krystalicznie czystych, alkalicznych wodach, w ciepłym klimacie.  Zawiera niezwykle wysoką koncentrację witamin i minerałów, a do tego wysoką dawkę rzadko spotykanych pierwiastków śladowych oraz przeciwutleniaczy.

Ogólny skład Spiruliny:

Białko: 55-70 %
Węglowodany: 15-25 %
Kwasy tłuszczowe: 6-8 %
Minerały: 7-13 %
Woda: 3-7 %
Błonnik: 8-10 %

Spirulina zawiera ponad 100 minerałów i witamin i uważana jest za najbardziej wartościową żywność na świecie. Dlatego twierdząco można odpowiedzieć na pytanie “Czy Spirulina jest zdrowa?”.

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn?

Z perspektywy mężczyzny, niezwykle ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości białka. Spirulina także wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, cholesterolu, wspomaga utratę wagi, zwiększa energię i koncentrację.

Białko

Ludzki organizm wykorzystuje białko do budowy i naprawy mięśni i innych tkanek. Rozkłada je na aminokwasy, które są niezbędnymi składnikami hormonów i enzymów. Spirulina jest źródłem kompletnego białka, które składa się aminokwasów endogennych i egzogennych. W dodatku jest to źródło roślinne, a więc jest to idealny wybór dla wegan i wegetarian oraz osób, które chcą dostarczyć do organizmu więcej białka bez przyjmowania nadmiernej ilości kalorii.

Mężczyźni potrzebują odpowiedniej ilości białka do zasilania mięśni. Szczególnie ci, którzy są aktywni fizycznie. Nie bez powodu często podstawą ich diety jest chude mięso i suplementy białkowe. Ale mięso zawiera średnio 27 procent białka, podczas gdy Spirulina jest jego znacznie lepszym źródłem. Zawiera go średnio 55-70 %. Oczywiście białko nie jest ważne tylko dla mięśni. O niedoborze tego niezbędnego składnika mogą świadczyć takie objawy jak: letarg, osłabienie fizyczne, wypadanie włosów, atrofia mięśni, łamliwość paznokci i wiele innych.

Ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest poważnym problemem zdrowotnym, szczególnie u mężczyzn. Prowadzi często do największego ich zabójcy, choroby serca. Niestety zbyt wysokie ciśnienie nie powoduje żadnych widocznych objawów i po ciuch uszkadza naczynia krwionośne. Prowadzi to do zmniejszenia ukrwienia i odżywienia wielu ważnych narządów. Ten stan wymusza ponadto cięższą pracę serca, które musi przepompować krew przez ciało.

Wg badań, Spirulina może obniżać poziom ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu w organizmie. Wzrost syntezy tlenku azotu przez śródbłonek, cząsteczki gazu, który poszerza naczynia krwionośne powoduje poprawę przepływu krwi i zmniejszenie ciśnienia. Spożywanie Spiruliny również indukuje wzrost uwalniania zależnego od cyklooksygenazy metabolitu kwasu arachidonowego a także indukuje zmniejszenie syntezy eikozanoidu, zwężającego naczynia przez śródbłonek. [1]

Cholesterol

Cholesterol jest organiczną substancją lipidową, która pełni wiele funkcji w organizmie. Jest częścią składu komórek, bierze udział w syntezie kwasów żółciowych, produkcji witaminy D oraz bierze udział w produkcji niektórych hormonów. Sam w sobie nie jest niebezpieczny, dopiero jego nadmiar może mieć konsekwencje dla organizmu. Podwyższony poziom cholesterolu jest znacznie groźniejszy u mężczyzn i może prowadzić do wcześniejszego zawału serca.

Spirulina Febico reguluje poziom złego cholesterolu

Badania [2] potwierdzają, że Spirulina znacząco wpływa na poziom cholesterolu. Naukowcy doszli do wniosku, że przyjmowanie Spiruliny zmniejsza stężenie lipidów w osoczu, zwłaszcza triacylogliceroli i cholesterolu o niskiej gęstości lipoproteiny. Pośrednio także modyfikuje wartości cholesterolu całkowitego i cholesterolu o dużej gęstości. Oznacza to, że osoby cierpiące na zbyt wysoki poziom cholesterolu mają szanse skutecznie go obniżyć w sposób naturalny.

Nadwaga

Nadwaga i otyłość to kolejny problem wielu mężczyzn, prowadzący do chorób serca, cukrzycy, artretyzmu, zaburzeń erekcji, udaru i wielu innych poważnych chorób.

Spirulina jest pożywieniem niskokalorycznym, co jest kluczowym znaczeniem, gdy próbujemy schudnąć. Dzięki temu możemy stworzyć ujemny bilans energetyczny. Jak już wiemy, Spirulina bogata jest w naturalne białko, a dieta wysokobiałkowa z niską zawartością węglowodanów pomaga w odchudzaniu. Białko przez nasz organizm trawione jest znacznie dłużej niż cukry proste, dzięki temu dłużej czujemy się syci.  W konsekwencji podjadamy mniej i spożywamy mniej kalorii.

Witamina C, witaminy z grupy B, witamina E, minerały takie jak miedź, cynk, mangan oraz enzymy i błonnik pokarmowy mają istotny wpływ na prace układu trawiennego. Pomagają w trawieniu, poprawiają metabolizm, zapobiegają wchłanianiu zbyt dużej ilości tłuszczy oraz usuwają toksyny. Toksyny i wolne rodniki często wywołują stan zapalny w organizmie, które również wpływają na masę ciała.

Ważną właściwością Spiruliny jest również tłumienie apetytu. Zawiera aminokwas fenyloalaninę, który stymuluje wydzielanie cholecystokininy. Ta natomiast wpływa na pobudzenie trzustki w produkcji enzymów trzustkowych, hamuje perystaltykę żołądka oraz pobudza perystaltykę jelit. Dzięki temu zmniejsza się uczucie głodu.

Podsumowanie

Czy Spirulina jest zdrowa dla mężczyzn? Przytaczając powyższe argumenty, zdecydowanie można powiedzieć, że tak! Jednak przed jej kupnem warto sprawdzić źródło pochodzenia Spiruliny. Należy przyjrzeć się marce, dacie ważności produktu, a także jej składowi. Niestety nie zawsze jest on w 100% naturalny i wolny od wypełniaczy. Więcej o tym można przeczytać w artykule “Nie każda Spirulina to Spirulina“.

Spirulinę 100% naturalną i bez żadnych wypełniaczy można kupić w Sklepie Spirulina.pl

 

18 komentarzy

 1. Karola M 4 marca 2018 w 10:58 - Odpowiedz

  Wiele dobrego słyszałam o spirulinie, jedna nie przyjmowałam jej. Chyba w końcu zacznę! 🙂

 2. Anna Karo 4 marca 2018 w 10:51 - Odpowiedz

  ja zawsze nakupuję takich cudów a potem wyrzucam 😉 Jeśli spirulina jest w tabletkach to mogę się skusić, ale jesli mam to dodawac do jedzenia to na bank nie 😉

 3. Ewelina 4 marca 2018 w 10:48 - Odpowiedz

  Dobre źródło wartościowego białka jako alternatywa dla zdominowanej przez mięso diety. Tylko rzeczywiście trzeba uważać na składy, bo bywają nieźle naciągane.

 4. Marysia 4 marca 2018 w 10:36 - Odpowiedz

  Bardzo jasno wytłumaczone czym jest, choć przyznam szczerze że nie mialam okazji próbować jeszcze 🙂

 5. Klaudia 2 marca 2018 w 17:59 - Odpowiedz

  Jedyny problem ze spirulina jest taki, że trzeba uważać na jej pochodzenie. Większość spirulin dostępnych w marketach pochodzi ze słodkowodnych hodowli w Chinach. Mają zupełnie inne właściwości, generalnie można sobie nimi bardziej zaszkodzić niż pomóc. My używamy jej do barwienia jedzenia – bo jest też niebieska odmiana spiruliny, która barwi na piękny błękit 😀

 6. Katarzyna 1 marca 2018 w 17:23 - Odpowiedz

  Mimo, że nie raz słyszałam o właściwościach spiruliny, nigdy jeszcze nie miałam z nią do czynienia 😉

 7. Emilia 1 marca 2018 w 16:44 - Odpowiedz

  Dużo przydatnych informacji, spirulina ma tak dużo cennych właściwości 🙂

 8. Emilia 1 marca 2018 w 16:37 - Odpowiedz

  Bardzo ciekawy post, dużo ciekawych informacji

 9. krystynabozenna 22 lutego 2018 w 10:14 - Odpowiedz

  Spirulina jest ważna dla nas i warto ją jeść albo łykać, bez znaczenia czy to mężczyzna czy kobieta.

 10. Magda 22 lutego 2018 w 09:39 - Odpowiedz

  Świetnie zrobiony post 🙂 I zgadzam się w 100% co do korzystania ze spiruliny 🙂

 11. Kat Nems 21 lutego 2018 w 09:08 - Odpowiedz

  Czy ta spirulina, którą reklamujez jest bezzapachowa? Czy jednak ma zapach rybny?

  • Admin 22 lutego 2018 w 09:39 - Odpowiedz

   Spirulina Febico, jak każda inna Spirulina ma swój specyficzny zapach i nie jest to zapach “rybny” 🙂

   • Kat Nems 22 lutego 2018 w 19:35 - Odpowiedz

    Specyficznie rybny jak dla mnie:)))
    Ale pewnie to moje subiektywne odczucie zapachowe tylko:))

 12. Daria Pieczonka 21 lutego 2018 w 08:23 - Odpowiedz

  Muszę powiadomić męża 🙂

 13. Dee 21 lutego 2018 w 08:23 - Odpowiedz

  A wlasnie niedawno zastanawiałam się, co to takiego jest ta spirulina. Próbowałam u koleżanki, ale ciagle nie wiedziałam czy warto kupić i „czym sie to je”. Dzięki za ten tekst

 14. Katarzyna 18 lutego 2018 w 20:03 - Odpowiedz

  Już wiele słyszałam na ten temat, nie o jej wpływie na mężczyzn, tylko raczej kobiet 😉 Nie wiem, czy spróbuję, aczkolwiek dobrze jest dowiedzieć się czegoś na temat spiruliny.

 15. aRTofFOTO 18 lutego 2018 w 14:28 - Odpowiedz

  Bardzo zachęcajaco zaprezentowane właściwości Spiruliny.

 16. Emilia 18 lutego 2018 w 09:57 - Odpowiedz

  Chyba czas zacząć łykać spirulinkę. 🙂

Zostaw komentarz